Lista aktualności Lista aktualności

REZERWATY NADLEŚNICTWA PŁASKA

Na ścieżce edukacyjnej „L jak las”, tuż obok biura Nadleśnictwa Płaska, zamontowano tablice ilustrujące cztery pejzaże rezerwatów przyrody.

Ochrona przyrody w całej Polsce, w tym również na terenach Nadleśnictwa Płaska, w dużej mierze opiera się na rezerwatach przyrody, będących swoistymi filarami ochrony powierzchniowej. Ze względu na ich niedostępność i aspekty ochronne, są one relatywnie słabo znane. A trudno dbać o ochronę bez społecznego zrozumienia i wsparcia. Aby więc przybliżyć specyfikę nadleśnictwo przygotowało cztery tablice edukacyjne ilustrujące poszczególne rezerwaty Nadleśnictwa Płaska. Zostały one zamontowane na ozdobnych drewnianych stelażach, do których dekoracji swe dłuta przyłożył artysta rzeźbiarz, Pan Stanisław Rudnik. Warto wspomnieć, że ostateczny wybór zdjęć został skonsultowany ze śp. Panem Andrzejem Strumiłło, który wsparł ten pomysł, jak wiele innych projektów Lasów Państwowych na rzecz ochrony przyrody.

Na tablicach znajdują się również podstawowe informacje na temat rezerwatów, jak rok założenia, powierzchnia oraz krótki opis celu ochrony.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia ścieżki edukacyjnej (świeżo odśnieżonej) w zimowej scenerii i zapoznania się z jej nowymi atrakcjami. Jednocześnie uchylamy rąbka tajemnicy informacją, że tablice te są pierwszym etapem większego projektu na rzecz propagowania idei ochrony przyrody w Lasach Państwowych.