Lista aktualności Lista aktualności

STOP POŻAROM!

I znów się zaczęło… Jeszcze skowronek nie zdążył się rozśpiewać po zimowym czasie wyciszenia, a na terenie nadleśnictwa znów zrobiło się gorąco. A wszystko to za sprawą ludzkiej bezmyślności…

Dnia 24 marca  przed godziną 15 -stą  na kamerach obserwacyjnych zauważono groźnie wyglądający dym  unoszący się nad lasem. Po zlokalizowaniu – okazało się, że palą się trawy na nieużytku, tuż obok gruntów będących w zarządzie Lasów Państwowych , przy granicy Leśnictwa Sówki.

Zawyły syreny alarmowe i na miejsce pożaru pośpieszyła Straż Pożarna. Udali się tam także pracownicy Nadleśnictwa. Na szczęście – pomimo suszy jak panuje, pomimo dużej bazy materiału palnego: suchych traw, było bezwietrznie, co ograniczyło szybkość rozprzestrzeniania się pożaru. Czterem jednostkom straży udało się w miarę szybko opanować sytuację.  Dobrze, że skończyło się tylko na nieużytkach i ogień nie rozprzestrzenił się na las…

Gdy już się wydawało, że sytuacja jest pod kontrolą – nagle ogień pojawił się z zupełnie innej strony.  Strażacy – ochotnicy pobiegli  w to miejsce gdzie „na gorącym uczynku” - złapali człowieka, który podłożył ogień. Na miejsce wezwano policję, która zajęła się podpalaczem.

Dziękujemy Strażakom za wzorową postawę. Na WAS – zawsze można liczyć!

APEL LEŚNIKÓW:

W związku z powyższym APELUJEMY o zachowanie ostrożności. Od kilku dni, mimo wczesnej wiosennej pory - wszak dopiero marzec – utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Sucha zima, brak opadów, mróz i wiatr sprawiają, że ściółka leśna jest przesuszona.
W takich warunkach naprawdę wystarczy maleńka iskra, by wywołać nieobliczalny w skutkach, groźny pożar lasu.

Dodatkowo włączając się w coroczną kampanię społeczną: „STOP POŻAROM TRAW” przypominamy:

 Wypalanie traw i wszelkich nieużytków, to nie jest dobry sposób na wiosenne porządki!  Oprócz ryzyka, że pożar rozprzestrzeni się na budynki, zabudowania czy lasy, bezpowrotnie niszczy i zabija wszystkie żywe organizmy, wywołując niepoliczalne straty przyrodnicze i ekologiczne.

Dodatkowo wobec zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem pamiętajmy o Strażakach i wszystkich, którzy będą gasić pożary: w warunkach epidemii służby narażają się podwójnie – z jednej strony na ryzyko utraty życia i zdrowia w związku z pożarem, z drugiej na ryzyko zarażenia koronawirusem.

Bądźmy rozważni i roztropni!      CHROŃMY LAS PRZED POŻAREM

 

Nadleśnictwo Płaska informuje:
Od 23 marca 2020  działa PUNKT ALARMOWO-DYSPOZYCYJNY przy Nadleśnictwie Płaska, a tereny leśne objęte są monitoringiem wizyjnym.
TELEFON na PAD:  87 641 87 23 WEW. 217 lub 506 990 764