Lista aktualności
SPRZEDAŻ DREWNA
Aktualny cennik detaliczny drewna oraz poradnik detalicznego nabywcy drewna.
1. Gdzie po drewno?
Sprzedaż detaliczną prowadzą upoważnieni pracownicy poszczególnych leśnictw oraz biuro nadleśnictwa tel. 876418723 (pon-pt, 7:00-15:00).
Osoby do kontaktu:
Aleksandra Masiejczyk
tel. 501449792
2. Ile za metr?
metr sześcienny to objętość litego drewna w stosie
Aktualny cennik detaliczny na drewno znajdą Państwo na stronie internetowej Nadleśnictwa Płaska, na tablicy ogłoszeń w siedzibie nadleśnictwa oraz w kancelariach leśnictw.
3. A co z VATem?
W cenniku zastosowana została stawka VAT – 23%.
4. W cenniku sprzedajemy „drewno bez kory?"
Zapis ten oznacza, że przy obliczaniu miąższości drewna zastosowano potrącenia na korę. Nabywca zapłaci tylko za drewno, korę na drewnie otrzyma gratis ;)
5. „loco las po zrywce"?
Drewno oferowane do sprzedaży czeka na Państwa w lesie, przygotowane i złożone przy drodze wywozowej (przetransportowane z miejsca ścinki do najbliższej drogi, skąd mogą Państwo je załadować i wywieźć). To właśnie oznacza stwierdzenie użyte w cenniku „drewno loco las po zrywce".
6. Co oznacza „ wg KJW"?
KJW, czyli Klasyfikacja Jakościowo-Wymiarowa, to zespół obowiązujących norm, na podstawie których drewno jest zaliczane do poszczególnych sortymentów.
7. „S2A? WB0? Co to są sortymenty?"
Ceny podane w cenniku dotyczą drewna mierzonego w metrach sześciennych.
Podziały, terminologia i symbole używane przy klasyfikacji surowca drzewnego określają normy, które mogą Państwo otrzymać do wglądu w kancelariach leśnictw bądź biurze nadleśnictwa.
Symbole określające poszczególne sortymenty rozpoczynają się od litery „W", „S" lub „M". „W" to drewno wielkowymiarowe – o średnicy w cieńszym końcu od 14cm bez kory, w grubszym końcu nie ma limitu średnicy! Drewno wielkowymiarowe występuje w czterech klasach jakości (A, B, C, D) i trzech stopniach grubości. Podane w cenniku trzy klasy wymiarowe (do 24cm, 25-34cm, 35cm i więcej) oznaczają średnicę zmierzoną bez kory w połowie długości sztuki (drewno iglaste) lub sekcji (drewno liściaste).
„S" to symbol oznaczający drewno średniowymiarowe – które w cieńszym końcu ma średnicę minimalną 5cm bez kory, w grubszym zaś maksymalnie 24cm. W cenniku figurują grupy S2 – drewno stosowe użytkowe, S3 – drewno żerdziowe i , ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród odbiorców detalicznych, grupa S4 – drewno stosowe z przeznaczeniem na cele opałowe.
„M" – drewno małowymiarowe – to drewno o średnicy w grubszym końcu mniejszej niż 5cm bez kory. Grupa M1 to drobnica tyczkowa przeznaczona np. do przerobu przemysłowego, M2-często nabywana przez klientów indywidualnych – drobnica gałęziowa przeznaczona głównie na cele opałowe.
8. Metr sześcienny? Metr przestrzenny?
Ceny podane w cenniku dotyczą drewna mierzonego w metrach sześciennych. Tymczasem w praktyce leśnej w stosunku do drewna ułożonego w stosach często pojawia się pojęcie metra przestrzennego. Obie jednostki dotyczą objętości surowca, przy czym:
- metr przestrzenny to suma metra sześciennego drewna i luzów powietrznych pomiędzy wałkami drewna tworzącymi stos;
- metr sześcienny to objętość litego drewna w stosie (bez luzów powietrznych).
Czyli – cenę z cennika płacimy za metr litego drewna (nie za powietrze!). Objętość drewna oferowanego do sprzedaży jest już przeliczona na metry sześcienne. W jaki sposób można samemu to przeliczyć?
Wyciągając miarkę w lesie należy zmierzyć długość, wysokość i szerokość stosu przygotowanego do sprzedaży – na podstawie pomiarów obliczymy, ile metrów przestrzennych planujemy kupić. By przeliczyć wynik na metry sześcienne (za które zapłacimy) można skorzystać z przeliczników. Poniżej prezentujemy przeliczniki na sortymenty najczęściej kupowane przez nabywców indywidualnych:
Grupa Sortyment |
Współczynniki zamienne |
|
Mp w korze na m³ bez kory |
m³ bez kory na mp w korze |
|
Grupa S4: Sosna, Modrzew i liściaste Świerk |
0,65 0,70 |
1,54 1,43 |
Grupa M1 |
0,40 |
2,50 |
Grupa M2 |
0,25 |
4,00 |
Przeliczniki dla innych grup, gatunków i długości są dostępne do wglądu w kancelariach leśnictw bądź biurze nadleśnictwa.
9. Jak to „kosztem nabywcy"?
Niektóre z pozycji oferowanych w cenniku mają dopisek „kosztem nabywcy". W takich przypadkach nabywca sam wyrabia w lesie surowiec, który zamierza kupić. Zamiar samowyrobu drewna należy uzgodnić z właściwym leśniczym, który wskaże powierzchnię, na której można pracować, udzieli wskazówek na temat metod pracy i norm, jakie musi spełniać wyrobiony surowiec oraz przeszkoli w zakresie BHP.
10. Z powierzchni trzebieżowej czy zrębowej?
Surowiec drzewny powstaje na skutek cięć w drzewostanach. Drzewostany, które nie osiągnęły jeszcze dojrzałości (wieku, w którym jakość surowca będzie najwyższa) są kształtowane i pielęgnowane przez leśników poprzez usuwanie osobników, które przeszkadzają w rozwoju drzewom najdorodniejszym. Takie cięcia pielęgnacyjne nazywamy trzebieżami, a powierzchnie, na których mają miejsce – powierzchniami trzebieżowymi. Gdy drzewostan osiągnie dojrzałość (gdy ma już 100, 150 a czasem więcej lat), wycina się zrąb i pozyskuje najbardziej wartościowy surowiec. Na powierzchni zrębowej (po wyciętym drzewostanie) z odciętych gałęzi można wyrabiać drewno do celów opałowych. Gdy powierzchnia będzie uprzątnięta leśnicy zasadzą kolejne pokolenie drzewek, by za kilka lat las zaszumiał znowu.
11. Wiemy już wszystko?
Jeżeli powyższe wskazówki nie wyczerpują Państwa pytań zapraszamy do kontaktu z pracownikami biura i leśnictw – chętnie udzielimy odpowiedzi i pomocy. Zachęcamy do zakupu surowca w Naszym Nadleśnictwie – Sercu Puszczy Augustowskiej, gdzie bogactwo przyrodnicze najlepiej dowodzi racjonalności prowadzonej gospodarki leśnej.