Lista aktualności Lista aktualności

RZEŹBA … NATURY

W augustowskiej kuźni Pawła Mikuckiego powstaje „RZEŹBA bramy przez, którą przejdziesz do świata NATURY.” Artysta różnymi technikami tworzy trzymetrową rzeźbę w kształcie bramy opatrzonej motywami roślinnymi. Projekt rzeźby jest realizowany w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu dwóch nadleśnictw: Rajgród i Płaska. Wydarzenie to, patronatem honorowym, objął Andrzej Nowak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Autor rzeźby jest absolwentem Wyższej Szkoły Rzemiosł Artystycznych kierunku Dóbr Kultury we Wrocławiu. Zamiłowania do metalu i ognia oraz praktycznego rzemiosła uczył się od Mistrza Ryszarda Mazura. Podczas wykonywania rzeźby artysta organizował spotkania i warsztaty z ludźmi z kraju i zagranicy. Można też było wziąć udział w praktycznej realizacji wybranych elementów rzeźby. Z okazji tej skorzystali również leśnicy, przekonując się po kilku dniach kucia, jak ciężkim, ale i przyjemnym rzemiosłem jest kowalstwo.

Swoją rzeźbę Autor interpretuje następująco: „Jako ludzie jesteśmy oderwani od naszej matki, dlatego brama będzie otwarta, bo matka zawsze czeka z otwartymi ramionami. Natura daje nam wszystko bezwarunkowo i w nadmiarze. Forma rzeźby ma posłużyć przekształceniu myślenia, postrzegania jej i nas samych. Zakłada wykroczenie poza ramy naszego zgubnego, niepohamowanego apetytu i docenienie cudów, jakimi natura nas obdarowuje. Największym z nich, wyrażającym się w każdej, najdrobniejszej jej formie, jest życie. Wszyscy jesteśmy połączeni i potrzebujemy zacząć dostrzegać siebie inaczej. Zatracamy się i giniemy, nie żyjąc naprawdę, oddzieleni od jej i swoich źródeł. Przekroczenie tej bramy to wejście w głąb siebie, by zastanowić się, czy nasza kondycja człowieczeństwa nie ulega rozpadowi”.

Rzeźba przedstawiająca półotwarte wrota, ozdobione kwiatami i roślinami, które oplatają przęsła bram, ma stanąć nad jeziorem Necko. Uroczyste odsłonięcie planowane jest na styczeń roku 2022. Aktualne postępy prac nad rzeźbą można śledzić w mediach społecznościowych Autora:

https://www.facebook.com/KowalstwoMikucki/

https://www.instagram.com/pawel_m_kowal/