Lista aktualności
Żubry z Puszczy Augustowskiej
Nadleśnictwo Płaska i Gminny Ośrodek Kultury w Płaskiej zaproponowały dzieciom spotkanie z żubrami.
Nadleśnictwo Płaska uczestniczy w kompleksowym projekcie ochrony żubra, prowadzonym przez Lasy Państwowe. W ramach projektu w Puszczy Augustowskiej zamieszkało wolnościowe stado żubrów. Leśnicy przygotowali garść informacji na temat naszych nowych leśnych sąsiadów i podzielili się nimi z dziećmi w ramach feryjnych spotkań w Świetlicy w Płaskiej. Wiedzę można przyswajać nie tylko słuchając, ale również układając, biegając, piekąc i... konsumując!
Spotkanie z żubrem „oko w oko” było możliwe dzięki wspaniałej dziecięcej wyobraźni. Z przymkniętymi oczami odbyliśmy podróż przez historię gatunku – od czasów jaskiniowców, poprzez kilkukrotne widmo zagłady żubrów aż po chwilę obecną, gdy staraniem wielu ludzi – naukowców, przyrodników i leśników, żubry znów zamieszkują lasy różnych części Europy. Dzieci dowiedziały się co nieco o prowadzonym przez Lasy Państwowe projekcie. Z pomocą projektowych pomocy dydaktycznych mogliśmy spojrzeć na żubra z zewnątrz (Czy żubr nosi brodę? Przednia czy tylna racica jest większa? Dlaczego?) i do środka (Gdzie żubr ma kolano? Jak duży jest mózg żubra? Ile żeber ma żubr?).
Projekt zakładał szereg działań mających na celu stworzenie odpowiednich warunków do bytowania żubrów. Czym leśnicy dokarmiają żubry w okresie zimowym? Jak rozkłada się aktywność ruchowa zwierząt w ciągu dnia i roku? Co dziś stanowi zagrożenie dla żubrów? Po wzięciu udziału w szeregu zabaw ruchowych dzieciaki z Płaskiej doskonale już wiedzą. Wiedzą również, jak smakuje własnoręcznie upieczony ciasteczkowy żuberek. Pycha!